A logóra kattintva a Könyvmoly Antikvárium oldalára léphet!

Belépés
 
 
 
10- és 20% kedvezmény mellett 4+1 akció!
Bővebben...

Támogató


Széchenyi 2020
 
2025. May 11.

Atwood, Margaret

A szolgálólány meséje

Lazi Könyvkiadó 2006, Szeged

Fordító: Mohácsi Enikő

A regény – egy orwelli ihletésű disztópia – egy jövőbeli, vallási fundamentalista államban játszódik, ahol a főhősnőt csupán azért tartják becsben, mert azon kevesek egyike, akinek a petefészke túlélte az atomerőművek által okozott sugárszennyezést. Az ultrakonzervatív Gileád Köztársaság – a jövő Amerikája? – szigorú törvények szerint él. A megmaradt kevéske termékeny nőnek átnevelő táborba kell vonulnia, hogy az ott beléjük vert regula szerint hozzák világra az uralkodó osztály gyermekeit. Fredének is csupán egy rendeltetése van az idősödő Serena Joy és pártvezér férje házánál: hogy megtermékenyüljön. Ha letér erről az útról, mint minden eltévelyedettet, őt is felakasztják a Falra, vagy kiűzik a Telepekre, hogy ott haljon meg sugárbetegségben. Ám egy ilyen elnyomó állam sem tudja elnyomni a vágyat – sem Fredéét, sem a két férfiét, akiktől a jövője függ…

A Booker- és Arthur C. Clarke-díjas kanadai írónő regénye több mint egymillió példányban fogyott el világszerte. A kultuszregényből – a világhírű angol drámaíró, Harold Pinter segítségével szokatlan gondolati mélységeket feltáró film is készült.

TRUMP ELNÖKSÉGE MOST MARGARET ATWOOD KÖNYVÉT RÖPÍTETTE A CSÚCSRA
(Bookline – KönyvesBlog)

Azt már hetekkel ezelőtt láttuk, hogy Donald Trump elnöksége erősen meghatározza a könyves eladási listák alakulását: George Orwell klasszikusa még mindig a hatodik az Amazonnál (hogy ezt értékelni tudjuk, érdemes megjegyezni, hogy az ötödik helyen olyan új és nagyon várt könyv található, mint Neil Gaiman Északi mitológiája). Ám nem ez az egyetlen klasszikus, melyet egyre többet rendelnek, ezek közé tartozik Margaret Atwood 1985-ös regénye, A szolgálólány meséje is, amely hétfő reggel a tizenegyedik helyet foglalta el az Amazon-listáján. Atwood disztópiájában az egészséges nők petefészkét az állam szolgálatába állítják, és a szigorú szabályok szerint élő lányoknak és asszonyoknak átnevelő táborba kell vonulniuk, hogy az ott beléjük vert regula szerint hozzák világra az uralkodó osztály gyermekeit.

A 77 éves szerző egy minapi interjúban azt mondta, hogy megjelenésekor a regényt sokan túlzónak tartották, ő viszont már a regény írásakor azt tartotta szem előtt, hogy semmi olyasmit ne írjon bele, amit valamikor a történelem folyamán az emberiség már ne tett volna meg. A szolgálólány meséjét saját bevallása szerint a 17. századi Amerika és puritán értékeinek vizsgálata inspirálta, ami szerinte a jelenlegi politikai helyzetben ismét "felbugyog", utalt ezzel az írónő az új amerikai elnök abortuszellenes intézkedéseire. Atwood ebben a 17. századi Új-Anglia puritán értékeinek visszatértét látja, amikor is a nők helyét a társadalmi hierarchia alján jelölték ki. A regény hősnője Kanadában szeretne menedéket találni, akárcsak Trump megválasztása óta nem egy ember, emelte ki Atwood, hozzátéve, hogy Kanadát történelmileg mindig egy relatív biztonságos helynek tekintették.

A regény iránti érdeklődést nyilvánvalóan fokozta az azonos című minisorozat trailere is, melyet a Super Bowl idején mutattak be. A szolgálólány meséjéből már forgattak filmet (ezt 1990-ben mutatták be), az áprilisban bemutatandó minisorozatban pedig olyan színészek játszanak majd, mint a Szívek szállodájából ismert Alexis Bledel vagy a Mad Men Peggy-je, Elisabeth Moss.

2017. február 13.

Kategória: Külföldi szépirodalom
Terjedelem: 366 oldal
Méret: 118 mm x 192 mm
Kötés: kartonált
Nyelv: magyar
Súly: 0.25 kg

Elfogyott

Új szállítási díjak GY.I.K Súgó Jogi nyilatkozat Impresszum
© Lazi Könyvkiadó Kft. 2025