A logóra kattintva a Könyvmoly Antikvárium oldalára léphet!

Belépés
 
 
 
Könyveinkre 20% kedvezmény és 4+1 akció!!!
Bővebben...

Támogató


Széchenyi 2020
 
2024. May 05.

Mikszáth Kálmán

Galamb a kalitkában

Lazi Könyvkiadó 2011, Szeged

„Egyetlen asszonyt szeretni egy életen át majdnem annyit jelent, mint nem ismerni az asszonyokat" - írja Mikszáth. Márpedig ő - jelenlegi ismereteink szerint - csak egy nőt szeretett, azt a bizonyos Mauks Ilonkát, akit kétszer is feleségül vett. S be is bizonyosodik, hogy minden axióma sántít valahol, mert ennek a szellemes kijelentésnek sincs igaza Mikszáthra vonatkozóan. Ha valaki ismerte az asszonyokat, az éppen ő maga volt.
Ennek ékes bizonyítéka ez a kötet, amit az Olvasó most a kezében tart. Mikszáth asszonyokat idéz meg, ha kell a históriai időkből, de még inkább a saját korából. Olyan ez a kötet, mint egy kis enciklopédia a nőkről. Az asszony, aki megcsal, és akit megcsalnak. A férj, aki mindig utoljára tudja meg. Hiúság, amely az asszonyok között a legveszedelmesebb. Házasság, amely nem indul jól és rosszul végződik. Egy romantikus szerelem, amely talán még jól is végződhet. Viszonzatlan szerelem és szerelmi háromszög. A nő, akit elcsábítanak, de az író igazságot szolgáltat…
Ez a könyv a legvégzetesebb emberi szenvedélyről, a szerelemről szól. A nőkről, s persze a férfiakról is. Hiszen a szerelemhez mindig ketten kellenek.

Ajánló

Mikszáth novelláit természetes környezetükből kiszakítva közölni elsőre veszélyekkel teli vállalkozásnak tűnhet. A nagy elbeszélő egyes köteteit ma már sok kritikus éppen a sokáig fel nem ismert belső, történetek közötti kohézió miatt dicséri, az anekdotázó hangütés vagy az igazi mesemondókra jellemző könnyedség és természetesség szerepe eközben némileg a háttérbe szorult.
Ugyanakkor a mikszáthi történetszövés olyannyira összetett és – ami minden másnál fontosabb – élvezetes, hogy bármely rövidebb műve önmagában is kellemes perceket ígér. Akik például hamisítatlan, csattanóra kihegyezett, rövid novellákra vágynak, nyugodtan olvassák csak el a „Szomorú szép asszony” vagy még inkább a „Hosszú szerelem” című pároldalas kis remekeket, melyeknek humora elsőre egészen felhőtlennek tűnik, még ha utólagos elmélkedéssel rá is jöhetünk, hogy meglehetősen sötét képet festenek az emberi lélekről és társadalmi szokásokról.
E kritikusabb, ám kedélyességgel mindig jól leplezett mikszáthi hang érvényesül leginkább a „Páva a varjúval” történetében is, amely a tiltott gyümölcs édességének és az elcsábított szerető, vagyis a vágy megszerzett tárgyának birtoklása okozta csömör tanmeséjeként is felfogható. Még ennél is cinikusabbnak érezhetni a „Ne okoskodj, Pista!” megfordított drámai szerkezetét, az elodázott, mindenféle katarzist végképp nélkülöző végkifejletet, amit ugyan a szerző előrevetít, mégis meghökkentően frusztráló lehet. A novella elolvasása ennek ellenére tökéletes élvezetet ígér a helyzetek életszerű bemutatása, ugyanakkor a kellő írói távolságtartáshoz való érzék megnyilvánulásai miatt.
Aki ellenben igazi, hogy úgy ne mondjam, Jane Austen-i romantikus komédiára vágyik, annak a „Mindenki lépik egyet” című írást ajánlhatom. Ebben a hosszú novellában Mikszáth a szerelmesek boldogságát különféle akadályokkal nehezítő, ám boldog végkifejletbe torkolló műfaji elbeszélés jellegzetes elemeivel játszadozik, ám nem egyszerűen a megszokott fordulatok köszönnek vissza új gúnyában. Mikszáth mesterien képes fenntartani a feszültséget, és számtalan meglepetéssel szolgál a cselekmény bonyolításának részleteiben – emellett leplezetlen romantikussága ellenére végtelenül modern.
A „Farkas a Verhovinán” történelmi színezetét a „Galamb a kalitkában” kettős képe, az egymással szembeállított korerkölcsök regényes történetisége fokozza még tovább. Az „Egy éj az Arany Bogárban” a hiteles atmoszféra és a valószerűség elhitetése mögött a khiazmus ősi – itt nem retorikai, inkább szerkesztési – alakzatát veti be az ismerős és az újdonság szórakoztató, folytonos párharcának elsősorban tudat alatt ható fegyvereként.
Vegytiszta mikszáthi történetekre és hangulatra számíthatunk tehát, ha kézbe vesszük a kötetet. És ugyan lényegtelen, milyen sorrendben ismerkedünk meg a novellákkal, mindegyikre érdemes rászánni pár zavartalan percet, esetleg félórát, hogy hiánytalanul kiélvezhessük a zseniális történetbeli csavarokat, az eleven, szerethető alakokat, és mindenekelőtt az elsőrangú mikszáthi humort.

Tartalom

Egy éj az Arany Bogárban
Farkas a Verhovinán
Páva a varjúval
Mindenki lépik egyet
Szomorú szép asszony
Galamb a kalitkában
Ne okoskodj, Pista!
Hosszú szerelem
Galamb Zoltán
2011. november 19.
Kategória: Magyar szépirodalom
Terjedelem: 272 oldal
Méret: 122 mm x 197 mm
Kötés: keménytáblás
Nyelv: magyar
ISBN: 978-963-267-152-9
Súly: 0.35 kg
Ár: 2 500 Ft 2 000 Ft

Elfogyott

Új szállítási díjak GY.I.K Súgó Jogi nyilatkozat Impresszum
© Lazi Könyvkiadó Kft. 2024